W świecie rozwiązań backupu deduplikacja danych ma szczególne znaczenie. Ma wpływ na to ile mamy przestrzeni na przechowywanie kopi, na optymalizację transferu w ramach sieci, na czas retencji danych w długim okresie.

We wszystkich przypadkach mamy tą funkcjonalność zaszytą w samych rozwiązaniach backupu (oprogramowanie). Klasyczne oprogramowanie backupowe pozwala nam na uzyskanie stopnia oszczędności dyskowych na poziomie 5:1, maksymalnie 7:1.

W przypadku duplikacji robionej tylko i wyłącznie z poziomu oprogramowania nasze wymagania dotyczące serwera backupu są dosyć duże i rosną z każdym dodatkowym 1TB danych na źródle. Wymagania rosną również wraz z wydłużaniem czasów retencji, czyli planów dotyczących tego jak długo i na jakich nośnikach chcemy przechowywać dane kopi zapasowych (Full, Incremental, Differential).

Dodatkowo oprogramowania kopi zapasowych wykonują optymalizację danych w różny sposób. Przykładowo część producentów robi deduplikację per zadanie a część ma deduplikację globalną:

 • W przypadku deduplikacji globalnej nie jest to problemem gdyż informacja o danych powtarzających się jest przechowywana w jednym miejscu w większości przypadków. Jedyny problem jaki tu napotykamy to to, że sama baza z upływem czasu ma coraz wolniejsze czasy dostępu do swojej struktury. Niejednokrotnie wymaga to zastosowania dysków SSD na bazę, co i tak nie zawsze chroni (w przypadku dużych środowisk) przed momentem, w którym baza się zatrzymuje i trzeba ją przenieść lub rozdzielić na większą liczbę serwerów.
 • W przypadku deduplikacji per zadanie mamy często zalecenia, że nasze zadania powinny zawierać jak najwięcej maszyn wirtualnych (np. max 30). Co to oznacza dla nas?

Poprzez podział na zadania mamy gorszą optymalizację przestrzeni backupu. Dodatkowo w przypadku błędów backupu dostajemy ostrzeżenia dla całego zadania. Nie wygląda to dobrze w konsoli backupu, w raportach i w powiadomieniach email.

Tutaj z pomocą przychodzą nam deduplikatory sprzętowe ze szczególnym naciskiem na rozwiązanie ExaGrid będące mocnym punktem w portfolio firmy Vernity.

ExaGrid jest firmą, której podstawowa działalność jest związana z optymalizacją sprzętową dla rozwiązań backupu. Rozwiązanie to jest mocno wizjonerskie w stosunku do rozwiązań innych producentów deduplikatorów sprzętowych.

Poniżej bogata lista rozwiązań, które w pełni wspierają użycie ExaGrid

Na czym polegają zalety tego rozwiązania? Myślę, że można je ładnie przedstawić na przykładzie popularnego oprogramowania do backupu Veeam Backup & Replication.

Oprogramowanie Veeam dzieli producentów rozwiązań deduplikacyjnych na zintegrowanych i nie zintegrowanych.

Producenci, którzy nie są zintegrowani po prostu wystawiają zasoby po CIFS lub NFS do serwerów backupu (media server).  Przestrzenie te nie są odporne na zaszyfrowanie, gorzej się skalują, stopień duplikacji jest mniejszy, brak części nowoczesnych funkcjonalności.

Producentów zintegrowanych jest tylko kilku m.in. ExaGrid. Producenci ci w 3 przypadkach zapewniają deduplikację sprzętową na poziomie 20:1 (m.in. Exagrid)

ExaGrid w pełni integruje się z Veeam B&R. Integracja ta przebiega z użyciem natywnej usługi Veeam Data Mover. Dzięki temu nasz zasób jest w pełni odporny na zaszyfrowanie.

Nie każdy z tych kilku producentów robi to w ten sposób. Najbardziej marketingowo rozpowszechniony producent wymaga przykładowo dokupienia drogiej licencji na swój własny protokół optymalizacji przesyłania danych.

Użycie Data Mover pozwala na wykorzystanie wszystkich funkcjonalności Veeam:

 • Instant Recovery czyli szybkie uruchomienie maszyn wirtualnych bezpośrednio z deduplikatora
 • Sure Backup czyli cyklicznego sprawdzania poprawności wykonania naszych zadań backupu
 • Virtual Lab czyli uruchamianie środowisk do testów np. deweloperskich, do sprawdzania poprawności działania po wgrywaniu poprawek oprogramowania itd.
 • SynteticFull czyli programowe składanie kolejnego punktu odzyskiwania typu Full bez konieczności pobierania tych pełnych danych z infrastruktury produkcyjnej. Odciąża to nam też dodatkowo nasze serwery backupu

 

Na czym polega największa przewaga ExaGrid nad innymi producentami?

Można tu wymienić aż kilka mocnych zalet:

 • Landing Zone (strefa zrzutu). Obecnie dyski NL SATA/ SAS są dosyć tanie. W związku z tym ExaGrid w cenie innych deduplikatorów oferuje 1x więcej przestrzeni na tak zwaną strefę zrzutu. Strefa zrzutu jest to specjalna przestrzeń na której jest przechowywana jedna kopia w postaci nie zdeduplikowanej. Oznacza to, że w porównaniu do innych deduplikatorów uzyskujemy większą wydajność backupu a przede wszystkim nieporównywalne tempo odzyskiwania danych. Operacje typu Instant Recovery, operacje typu odzyskiwanie maszyn wirtualnych są dużo szybsze.
 • ExaGrid nie cierpi na przypadłość innych deduplikatów związaną z tym, że proces backupu jest w miarę optymalny ale proces odzyskiwania danych jest prawdziwym koszmarem
 • Kolejną zaletą jest skalowalny wzrost wydajności i powierzchni. W ExaGrid możemy urządzenia łączyć sieciowo w np. jeden klaster skalowany do 2PB. Dodatkowo z dołożeniem każdego urządzenia uzyskujemy wzrost transferu na grid naszych urządzeń. Inni producenci muszą dołożyć kolejne urządzenia, budować oddzielne bazy deduplikacyjne. Poniżej porównanie skalowalności z jednym ze znanych producentów (kolor czerwony). Jak widać można tu uzyskać przepustowość zbiorczą do 450TB/h
 • Deduplikacja jest globalna w ramach wszystkich urządzeń. Pozwala to nam na optymalizację backupu bez względu na to jak to rozwiązuje dany producent
 • Prostota licencyjna. Kupujemy urządzenie i nie musimy dodatkowo kupować licencji na specjalne protokoły, licencji na replikację
 • Brak konieczności użycia dysków SSD dla optymalizacji odczytu
 • Gwarancja ceny. ExaGrid gwarantuje, że cena na urządzenia i na wsparcie nie zmieni się rok do roku więcej niż o 3% wynegocjowanej ceny pierwotnego zakupu

 

Jeśli chcą Państwo usłyszeć więcej już dziś serdecznie zapraszamy na webinarium organizowane wspólnie przez Veeam i Exagrid, które odbędzie się 26.02 o godz. 11.00
Zarejestruj się teraz